Czym jest Pineau Des Charentes?

3.3k

Kiedy spojrzymy na bar, zobaczymy półki uginające się od różnorodnych butelek. Wydawać by się mogło, że czegokolwiek byśmy nie wymyślili, znajdziemy to gdzieś na jednej z barowych półek. Wódka o smaku bekonu? Jasne! Alkohol wędzony owczymi odchodami? Proszę bardzo! Amaro na bazie karczochów? Sir, yes, sir! Mając dostęp do tak szerokiej gamy produktów (niezależnie od tego czy są to nowinki czy produkty o ugruntowanej pozycji na rynku) coraz trudniej jest nas zaskoczyć i szczerze zainteresować. Dlatego dziś przyjrzymy się trunkowi, który ma wspaniały smak i ogromny potencjał koktajlowy, jednak bardzo rzadko gości na barowych półkach. Jeżeli nie słyszeliście nigdy o Pineau des Charentes, nie ma w tym nic zaskakującego, bo prawie 80% rocznej produkcji tego trunku trafia na rynek francuski. Nie znaczy to, że produkt ten jest kompletnie niedostępny w Polsce. Wręcz przeciwnie! Mnie dotarcie do dobrego pineau w Polsce zajęło dosłownie kilka minut!

Historia


Nie ma pewności kiedy dokładnie powstało Pineau. Jednak według pewnej legendy historia tego trunku sięga XVI wieku, kiedy to francuski winiarz przypadkowo wlał świeży moszcz winogronowy do beczki w której znajdowała się brandy. Zauważając błąd, postanowił odstawić w kąt omyłkowo zalaną beczkę i jak najszybciej zapomnieć o swojej pomyłce. Jakież było jego zaskoczenie kiedy po kilku latach opróżnił felerną beczkę a znajdujący się w niej płyn przerósł jego najśmielsze oczekiwania.

Początkowo Pineau des Charentes spożywane było wyłącznie lokalnie podczas wesel oraz innych rodzinnych wydarzeń. Dopiero z czasem zyskiwało popularność nie tylko w regionie ale również w całym kraju. 12 października 1945 roku Pineau des Charentes jako pierwsze francuskie wino wzmacniane otrzymało oznaczenie AOC (appellation d’origine contrôlée) gwarantującą jakość oraz pochodzenie produktu. Od tego momentu Pineau des Charentes zaczęło być eksportowane na cały świat i zyskiwało kolejnych fanów również poza granicami Francji.

Definicja

Pineau des Charentes to francuskie wzmacniane wino pochodzące wyłącznie z okolic Charente, Charente-Maritime, Dordogne oraz Deux-Sèvres. Regiony Charente i Charente-Maritime znane są również z produkcji innego niezwykle popularnego trunku – koniaku. Nie jest to jedyny wspólny mianownik koniaku oraz pineau. Do produkcji pineau wykorzystuje się między innymi te same szczepy winogron, które znamy z produkcji koniaków – ugni blanc, folle blanche i colombard. Ponadto, składnikiem pineau jest również eau de vie, przygotowane w taki sam sposób jak destylat, z których powstaje koniak. Aby uzyskać status AOC zarówno destylat jak i moszcz musi pochodzić z tej samej uprawy.
Pineau des Charentes powstaje z połączenia moszczu winogronowego z winnym destylatem o mocy nie niższej niż 60% ABV, który leżakował przez minimum rok. Proces ten nazywany jest mutage, powstrzymuję on fermentację oraz zachowuje w winie naturalną słodycz winogron. Efektem jest produkt, który następnie leżakuje w dębowych beczkach. Finalny produkt powinien mieć zawartość ABV w przedziale 16 – 22 % ABV (najczęściej jest to 17% ABV) i również musi być zabutelkowany w regionie powstania. Prawo zabrania dodawania do pineau dodatkowych barwników, cukru czy innych konserwantów.

Klasyfikacja

Blanc Pineau des Charentes – najbardziej tradycyjne ze wszystkich pineau, produkowane ze świeżo wyciśniętego soku z winogron zbieranych wczesną jesienią. Do produkcji tego typu trunku korzysta się głównie ze szczepów ugni blanc, colombard, folle blanche, rzadziej z sémillon, sauvignon blanc czy montils. To wino musi leżakować przez okres minimum 18 miesięcy, z czego co najmniej 12 miesięcy musi spędzić w dębowych beczkach.

Vieux Blanc Pineau des Charentes – Produkowane z tych samych szczepów co podstawowa wersja Blanc. Różnicą w tym wypadku jest czas leżakowania, który wynosi minimum 5 lat w dębowych beczkach. Dostępne są również wersje Très Vieux, które oznaczają, że alkohol spędził w dębowych beczkach minimum 10 lat.

Rouge Pineau des Charentes – produkowane ze szczepów cabernet franc, cabernet sauvignon, malbec i merlot. Grona zbierane są od połowy września do końca października jednak moszcz jest dodatkowo macerowany przez kilka godzin ze skórkami aby nadać pineau wyjątkową barwę. Ten typ musi dojrzewać przez minimum 12 miesięcy, z czego co najmniej 8 miesięcy musi leżakować w dębowych beczkach.

Vieux Rouge oraz Très Vieux Rouge Pineau des Charentes długo dojrzewające warianty czerwonego pineau, również produkowane są z tych samych szczepów co podstawowa wersja (cabernet franc, cabernet sauvignon, malbec i merlot) jednak podlegają dłuższemu leżakowaniu – minimum 5 lat w dębowej beczce w przypadku Vieux Rouge oraz co najmniej 10 lat w przypadku Très Vieux

Dodatkowo, możecie się spotkać z wariantem Rosé Pineau des Charentes, które produkowane jest według tych samych zasad oraz z tych samych szczepów co wersja Rouge, jedyną różnicą jest krótszy czas maceracji moszczu dzięki czemu uzyskujemy jaśniejszą barwę trunku.

Pineau des Charentes jest wyjątkowym, naturalnie słodkim winem wzmacnianym, w którym, zależnie od stylu, znajdziemy niezwykłe bogactwo aromatów zarówno czerwonych owoców jak i wanilii, miodu czy bakalii. Pineau często zaliczane jest do słodkich win, chociaż ja osobiście uważam, że jest to niezwykle uniwersalny produkt, który może przekonać do siebie zarówno fanów brandy, win a także wielbicieli koktajli. Jednym z podstawowych koktajli, które można spotkać na bazie Pineau des Charentes jest P&T – proste połączenia Pineau z tonikiem. Ja jednak nie ograniczałbym się wyłącznie do prostych higball’i i z przyjemnością sprawdzę możliwości pineau w bardziej wytrawnych koktajlach.

Jeżeli macie swoje propozycje użycia Pineau w koktajlach dajcie znać w komentarzach na naszej stronie FB!

Bibliografia:
https://www.forbes.com/sites/courtneyschiessl/2019/03/19/pineau-des-charentes-cognac-go-to/
https://www.foodandwine.com/cocktails-spirits/get-know-pineau-des-charentes
https://www.prnewswire.com/news-releases/three-ways-to-enjoy-pineau-des-charentes-this-summer-300646649.html
https://daily.sevenfifty.com/getting-to-know-pineau-des-charentes/
https://www.alcoholprofessor.com/blog-posts/blog/2018/08/08/chilling-with-pineau-des-charentes
https://www.tourism-cognac.com/uk/destination-cognac/cognac-and-pineau-des-charentes/pineau-des-charentes/
https://punchdrink.com/articles/bringing-it-back-bar-what-to-do-with-pineau-des-charentes-recipes-and-history/
https://www.pineau.fr/en/pineau-des-charentes/our-expertise
https://www.groupebarriere.com/en/our-signature/flavors-and-innovation/pineau-des-charentes.html
https://www.cognac-chollet.com/eng/pineau-45#:~:text=Pineau%20des%20Charentes%20is%20a,wine%20distiller%20can%20produce%20Pineau.
https://www.traveldistilled.com/pineau-des-charentes/
https://www.frenchentree.com/living-in-france/wine/pineau-des-charentes/#:~:text=There%20are%20two%20types%20of,minimum%20period%20of%2018%20months.